Školní metodik prevence

Školní metodik prevence – Mgr. et. Ing. Petr Svatek

Konzultační hodiny: středa 13.30 – 14.30 hodin – případně dle domluvy kdykoliv.

Kontakt: p.svatek@zs-cheb.cz

Telefon: 770 123 975

  • Vyhledávání a orientační šetření žáků s rizikem či projevy sociálně patalogického chování, spolupráce s rodiči, případně zajišťování péče odborného pracoviště OSPOD Cheb, SVP Karlovy Vary.
  • Spolupráce s třídními učiteli při zachycování varovných signálů spojených s možností rozvoje sociálně patologických jevů u jednotlivých žáků a tříd.
  • Hledání aktivit pro smysluplné využití volného času, spolupráce s neziskovými organizacemi.
  • Příprava a realizace prevenčních aktivit školy ve spolupráci s výchovnou poradkyní a třídními učiteli.
  • Rozvíjení mezilidské komunikace a pěstování právního vědomí žáků.
  • Rozvíjení zdravých mezilidských vztahů (snížení výskytu agresivního chování) v třídním kolektivu.
  • Vedení žáků ke zdravému způsobu života (škodlivost návykových látek).
  • Rozvíjení sociálních dovedností, vedení žáků k samostatnému rozhodování.
  • Podpora a pomoc žákům při budování odolnosti vůči stresu, negativním zážitkům a vlivům.
  • Spolupracuje s ostatními členy poradenského pracoviště.

Prevenční aktivity školy

V rámci prevenčních aktivit zaměřených nejen na žáky, ale i zákonné zástupce poskytujeme tyto služby:

„Nenech to být”. Naše škola se zaregistrovala do systému „Nenech to být“. Jedná se o internetový systém a mobilní aplikace bojující proti šikaně a vylučování z kolektivu na školách po celé ČR. Systém je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a přináší efektivní způsob odhalování těchto problémů ještě v jejich zárodku. V současné době je systém přístupný všem žákům naší školy i rodičům na adrese https://nntb.cz, odkud je možné si stáhnout doplňující mobilní aplikaci, která byla vytvořena pro všechny chytré telefony. Věříme, že zapojením se do systému „Nenech to být“ dáme žákům školy i rodičům možnost, jak bez obav a efektivně nahlásit problémy v kolektivu. Škola bude mít následně možnost se jednotlivými nahlášeními zabývat, odhalovat včas projevy šikany a bojovat proti ní.

Pro žáky a rodiče, kteří mají vůči osobní komunikaci určité výhrady, jsme vytvořili emailovou adresu skolopomoc@seznam.cz, kde se mohou svěřit s osobními problémy či konkrétními žádostmi. Uvedenou službu – poradenství spravují metodik prevence a výchovná poradkyně. Email: skolopomoc@seznam.cz.

„Schránka důvěry”. Schránka důvěry se nachází v prvním patře školy vedle sborovny a je určena pro všechny žáky školy, kteří mají potřebu oznámit konkrétní problémy ve školní třídě či celé škole.

„Prevenčně – adaptační pobyty”. Za finanční podpory Karlovarského kraje škola realizuje několikadenní pobyty mimo školu, které jsou určeny pro nově příchozí případně problémové žáky za účelem přípravy na nové školní prostředí či třídní kolektiv.

„Svět záchranářů”. Jedná se o centrum zdraví a bezpečí, které se nachází v Karlových Varech. Každý žák školy se minimálně 1x do roka účastní školení, kde se učí, jak se zachovat při nehodách, požáru a v jiných krizových situacích, jak si přivolat pomoc a jak reagovat v prvních minutách mimořádné situace. Nedílnou součástí areálu je také moderní dopravní hřiště s železničním přejezdem a další venkovní lokality pro simulaci rizik ve venkovním prostředí. V současné době mohou navštěvovat středisko i rodiče s dětmi po telefonickém objednání na čísle: 777 899 112 či emailu: recepce@svetzachranaru.cz.

Jednotlivé preventivní aktivity jsou v průběhu roku doplňovány dle konkrétních nabídek různých institucí. Seznam konkrétních činností je nedílnou součástí preventivního programu školy.

Aplikace Nepanikař

První pomoc při psychických potížích. Aplikace „Nepanikař“ poskytuje zdarma rychlou první psychologickou pomoc. Obsahuje moduly: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, moje záznamy, poruchy příjmu potravy a kontakty na odbornou pomoc.

Linka Ztracené dítě

Představujeme vám unikátní službu, která pomáhá dospělým děti chránit a jednat v jejich zájmu. Jde o telefonickou krizovou pomoc, která je dostupná nepřetržitě a zdarma (žádné poplatky pro volající). Oslovujeme Vás jako spolupracující pedagogy a školy s nabídkou využití našich služeb a prosíme vás, abyste informaci o lince 116 000 předali svým kolegům, rodičům a dětem.

Linka Ztracené dítě 116 000

Non stop krizová pomoc zdarma pro rodiny s dětmi a jejich blízké

Jsme tu, abychom pomohli. Volejte kdykoli. Raději včas. Dokud to není ztracené.

Linka 116 000 je určena pro rodiče, děti, prarodiče, příbuzné a blízké dětí, pedagogy, vychovatele, sociální pracovníky, širokou veřejnost. Pomáháme rodinám, dospělým (rodinným příslušníkům a blízkým dětí) a dětem v celé ČR. Naším cílem je ochrana dětí a jejich práva na bezpečné a spokojené dětství. Některé situace děti nemohou zvládnout samy, k jejich ochraně je zapotřebí spolupráce s rodinou, se školou a dalšími institucemi.

Ačkoli jsme zaměřeni zejména na pomoc v problematice ztracených a pohřešovaných dětí (útěky, únosy, včetně rodičovských únosů), dětí sexuálně zneužívaných a vykořisťovaných, naším cílem je široké preventivní působení. Vy, pedagogové, se v rámci své práce s dětmi přímo setkáváte s konkrétními situacemi ohrožených dětí. Pokud zachytíte signály ohrožení, či máte podezření, obraťte kdykoli a zdarma na linku 116 000. Využijte možnost anonymně konzultovat situaci s nezávislým odborníkem, využijte nabídky poradenství, podpory, strategií řešení situace. Nabízíme reálnou pomoc při řešení situace ohroženého dítěte, propojení se systémem dostupných služeb, zajištění intervencí na úřadech a institucích, zprostředkování sociálně právní pomoci v zájmu dítěte.

Obracejte se na nás jak v případech, kdy je ohrožení akutní (např. ubližování, zastrašování, zneužívání, sebepoškozování, útěk nebo únos dítěte), tak v situaci, kdy existuje riziko ohrožení a nebezpečí dítěti či rodině teprve hrozí (nespolupracující rodina, neshody a konflikty v rodině, rozpad rodiny, spory o děti). Nabídněte volání na linku 116 000 rodičům, příbuzným i dětem.

Linka 116 000 v ČR je součástí celoevropské sítě linek 116 000, je provozována podle regulí zastřešující evropské organizace Missing Children Europe. Tato síť linek účinně spolupracuje v případech s mezinárodním prvkem (např. únos dítěte do zahraničí). Jsme registrovaným poskytovatelem sociální služby a disponujeme pověřením k výkonu sociálněprávní ochrany dětí.

Více informací naleznete v přiložených materiálech. Prosíme touto cestou zároveň o předání informací o lince 116 000 kolegům (Info do sborovny), o zveřejnění letáku pro veřejnost (Info na nástěnku) a letáčku pro rodiče (Info pro rodiče).

Rádi Vám zodpovíme jakékoli dotazy (ohledně služby či možností spolupráce) na bezplatné lince 116 000.

S poděkováním za spolupráci

Lucie Hermánková

Vedoucí Linky Ztracené dítě 116 000   

lucie.hermankova@cestazkrize.net
+420 608 216 723 

ZTRACENÉ DÍTĚ, o. s.

www.ztracenedite.cz

fb: Ztracené dítě